Z LÁSKY K ŠŤASTNÝM A ZDRAVÝM NÔŽKAM

Z LÁSKY K ŠŤASTNÝM A ZDRAVÝM NÔŽKAM

Ani Vy ste si nevšimli trčiace prsty v prezuvkách?

Niekoľko kontrolných otázok na úvod:

  • Kedy ste naposledy kontrolovali prezuvky Vášho dieťaťa (v škôlke, škole, na doma)?
  • Zisťovali ste niekedy kde sa nachádza palec?
  • Ako ste vyhodnotili malé prezuvky? Stihli ste zaobstarať nové alebo ste si povedali, že tie dva/ tri mesiace to nôžky a papučky vzájomne zvládnu?

Čudujete sa poslednej otázke? Aj takéto situácie som zažila.

Prekvapivé výsledky
V marci som realizovala v škôlkach meranie nôh a ich porovnanie s aktuálnymi prezuvkami, a výsledok bol dosť neočakávaný. Z výsledkov meraní vyplynulo, že až 75% detí malo malé prezuvky a nevhodne zúženú špicu, ktorá je hlavným dôsledkom deformovaných nôh v neskoršom veku. Niektoré deti mali až tak malé prezuvky, že im prsty vytŕčali cez okraj. V lepšom prípade sa látka natiahla, ako rástla nôžka. Je to fakt smutný pohľad. Chlapček s krásnymi modrými očami, u ktorého rozmery nôžky boli o 2 cm väčšie ako rozmery prezuvky, len pokrčil plecami pri otázke či ho papučka netlačí.
Detské-papučky-Nanga Hot Roud
Detské-papučky-Nanga Hot Roud
Niekedy sa len ťažko dala detská obuv nazvať prezuvkami. Jedno dievčatko nosilo po škôlke „crocsi“, pričom im chýbal zadný remienok, ktorý drží na nohe. Mala ich ako „šľapky“. Takáto obuv okrem toho že nie je zdravá, je navyše aj nebezpečná. Dieťatko môže ľahko zakopnúť a pádu sa nevyhne. Čo ma však najviac mrzí, sú práve zúžené špičky topánok. Viem, že si to rodičia častokrát neuvedomujú, ale nevhodne zvolená obuv môže už v rannom detstve zapríčiniť ich následnú deformáciu.
Týmto príspevkom nechcem nikoho uraziť, ani nikoho súdiť. Chcem Vás, milí rodičia, poprosiť o chvíľku Vášho času. Ešte dnes skontrolujte svojim deťom prezuvky v škôlkach, ako aj starším deťom v školách.
Kúpou prezuviek na začiatku školského roka sa Vaša starostlivosť nekončí. Počas neho by ste mali svojim deťom skontrolovať veľkosť minimálne dvakrát, napr. pred Vianocami, t.j. 4 mesiace od kúpy a potom znova, napr. v marci. Ak má dieťa cca 1 cm nadmerok, nemusíte sa obávať o dostatok priestoru pre zdravý vývoj detských nôh. Ak má dieťa už len cca 0,5 cm nadmerok, to už je varovný ukazovateľ a mali by ste mať na zreteli, že do mesiaca mu musíte zobstarať nové papučky. Ak sa prsty nachádzajú na konci prezuvky, resp. tlačia na textilný, či kožený materiál, je už veľmi zle.
Detské sandálky TIKKI DINO
Detské sandálky TIKKI DINO
Moje odporúčania:
1. Skontrolujte ešte dnes svojim deťom ich prezuvky.
Nepýtajte sa detí, či sú im ich prezuvky malé. Deti Vám aj tak nepovedia skutočný stav, resp. si ich odpoveďou nikdy nemôžete byť istí! Je jedno, či je to škôlkar alebo školák, skontrolujte mu ich Vy!
2. Pozrite sa nielen na samotný nadmerok, t.j. voľný priestor medzi špicou prsta a koncom prezuvky; ( pozri čo je nadmerok a ako správne vybrať topánky), ale skontrolujte aj samotný tvar špičky – ak je úzka, prsty sa tlačia k sebe, deformujú sa, čo ohrozuje zdravý vývoj detských nôh.
3. Obkreslite svojmu dieťatku nohy na papier (obidve), zmerajte vnútorné rozmery papučky (napr. krajčírskym metrom) a urobte si vlastný obraz o vhodnosti obuvi. Návod, ako správne merať nohu, nájdete tu.

4. Kupujte deťom papučky s nadmerkom minimálne 1 cm! (jeden rodič sa ma snažil presvedčiť, že 0,5 cm mu úplné stačí. Určite nestačí, ak nekupujete papučky každý mesiac! Nôžka dieťaťa rastie v priemere 0,2 až 0,3 mm za  mesiac.

Kontrola Vám zaberie len 5 minút Vášho času, no svojím deťom doprajete spokojný pocit na 3-4 mesiace. Nestojí Vám zdravie a spokojnosť Vášho dieťatka za to?
Erika Kozáková
I LoVE BAREFoOT
Ponuka papučiek/capačiek: NANGA, TIKKI, AFELO, MELTON

Obsah